Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9874
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Politički poligon - Sjever Kosova

Politički poligon - Sjever Kosova
Tadić uzalud pokušava da od sjevera Kosova napravi malu RS kako bi podrivao stabilnost Kosova kao što to dvoličnom politikom čini s Bosnom i Hercegovinom
Srbija je 1999. silom protjerana s Kosova, bez izgleda da se ikada vrati, pod bilo kojim okolnostima. Jer, granice su završeno pitanje!
Piše: Nadira Avdić - Vlassi, Dnevni avaz
Što li se to događa na sjeveru Kosova? Eto, KFOR ima zadatak da osigura slobodu kretanja na cijelom Kosovu, pa i na sjeveru. Srbi postave barikadu i kada je KFOR skine, Srbi ih napadnu...
Tako ponižavaju NATO i svete se za bombardiranje 1999. godine!
Stara politika
Sasvim sigurno ne radi se ni o kakvoj političkoj krizi. Jer, Srbi na sjeveru, kao i u drugim dijelovima Kosova gdje žive, imaju zajamčena sva prava po Ahtisarijevom planu i po važećem kosovskom Ustavu. Od ukupno oko 100.000 Srba, koliko se smatra da ih ima na Kosovu, tek njih oko 30.000 živi u četiri male općine na sjeveru.
Većina od skoro 70.000 uključena je u društveni i institucionalni život Kosova. Imaju svoje zastupnike u Parlamentu, tri ministra u Vladi Kosova od kojih je jedan, Slobodan Petrović, zamjenik premijera Hašima Tačija (Hashim Thaqi). Formirane su i nove srpske općine. Treba reći da su u općinama gdje čine većinu, Srbi na lokalnim izborima dobili lokalnu vlast!
Sjever Kosova je drugi problem. Tamo od 1999. međunarodni faktori nisu ni pokušali da Srbe integriraju u novu kosovsku realnost. Tako je ovaj dio Kosova postao mali raj za šverc i svakojaki kriminal. Kad su kosovske vlasti odlučile da uspostave zakon i red, otpor su pružile kriminalne grupe.
Na drugoj strani, Beograd sa strategijom nepriznavanja nezavisnosti Kosova tu situaciju i Srbe zloupotrebljava nastojeći da dokaže kako se nezavisna država Kosovo tamo ne može proširiti, već se mora podijeliti.
Zapravo, na sjeveru Kosova dogorijevaju posljednji ostaci stare Miloševićeve politike.
Da podsjetimo, Milošević je prije dvadesetak godina kosovske Srbe odmetnuo od tadašnje kosovske vlasti i autonomije, uz mitinge i halabuku, obećavši im kako će time cijelo Kosovo biti u Srbiji. Tadić je sada odmetnuo mali broj Srba na barikadama, obećavši im da će barem taj mali dio Kosova pripojiti Srbiji.
No, Tadić vodi dvostruku politiku: pred međunarodnom zajednicom navodno se zalaže za političko rješenje, a na terenu potiče Srbe na pobunu i odmetništvo kako bi zacementirao stanje i sjever zadržao izvan kontrole kosovske države.
Dobio bumerang
I, reklo bi se, za tu dvoličnost dobio je bumerang! Srpska opozicija sada vrši pritisak na Tadića da ostvari ono što je Srbima sa sjevera Kosova obećao kada ih je poslao na barikade. Da zadrži kontrolu Srbije, odnosno da sjever ostane izvan kontrole kosovske vlasti. Tadić, zbog toga, pokušava da bude ekstremniji od same radikalne opozicije. Zato stalno ponavlja da Srbija nikada neće priznati Kosovo, da neće ostaviti Srbe na sjeveru Kosova. A za one južno od Mitrovice kao da ga uopće nije briga.
Kako se približavaju izbori u Srbiji, sjever Kosova postaje predmet borbe. I vlast i opozicija, i ova sada i ona ranija, znaju da je pitanje nezavisnosti Kosova završena priča. Ipak, ni jedna vlast poslije Miloševića, pa ni Tadićeva, nije ništa promijenila po pitanju Kosova. Promijenile su se samo međunarodne okolnosti, i to radikalno. Srbija je 1999. silom protjerana s Kosova, bez izgleda da se ikada vrati, pod bilo kojim okolnostima. Jer, granice su završeno pitanje! Nema više ratovanja zbog granica! I to znaju u Srbiji.
Kosovo je, kao i sve novonastale države, priznato kao nezavisna država u granicama koje su u bivšoj Jugoslaviji bile administrativne. I one se neće mijenjati.
Zato će i problem sjevera Kosova još izvjesno vrijeme tinjati kao tihi lokalni problem bez izgleda da preraste u pravu krizu. Bit će to Srbiji mlinski kamen oko vrata koji nikako ne može dovesti u pitanje nezavisnost i teritorijalni integritet Kosova.
Tadić uzalud pokušava da od sjevera Kosova napravi malu RS kako bi podrivao stabilnost Kosova kao što to dvoličnom politikom čini također s Bosnom i Hercegovinom!
| DA | HB.org |
Vezani članci
- Tomislav Zelenika: Što hoćete vi, dragi moji Hrvati?
- Zašto Stjepan Radić smeta guskama u (sarajevskoj) magli?!
- Uputstvo SIP-a o popuni Doma naroda PFBiH je neustavno i nezakonito
- Ivan Vukoja: Komšićev izbor je i nelegitiman i nelegalan
- Analiza Mirjane Kasapović: Bosanski unitarist i politička štetočina će postati grobar BiH
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara