Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9876
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Reagiranje iz Hrvatske: Dajmo BiH morski koridor u zamjenu za vojnu prisutnost Hrvatske na njenom teritoriju

Piše: Miro Matešić
Kneževina Monako se prije 30-ak godina izborila za ono što službeno Sarajevo danas traži od nas. Razlika je u tome što su „kneževi" štošta dali zauzvrat, dok naši susjedi naivno i pomalo pokvareno misle da im koridor po Božjem pravu pripada. Vrijeme je da im netko objasni što znači imati koridor kroz tuđe vode.
Hrvatska i BiH još uvijek nisu usuglasile stavove oko „neumskog pitanja". Nije naročita vijest kako zahtjevi nama susjedne države nemaju utemeljenja u pravu mora te da spadaju u red političkih nebuloza. Naši susjedi imaju pravo na neometani civilni brodski promet kroz hrvatske vode prema otvorenom moru, ali na koridor nemaju pravo ukoliko ga ne dogovore posebnim sporazumom s Hrvatskom. A takav vid dogovora predviđa brojne ustupke sa strane onoga koji taj koridor želi. Iako biste mogli pomisliti kako se radi o svjetskom presedanu, prevarili biste se. I na europskom tlu napravljen je dogovor ovog tipa, u današnjoj formi aktivan tek tridesetak godina. Postignut je između Francuske i Monaka, uz vrlo zanimljive uvjete. Ukoliko naši susjedi pristanu na takve uvjete, smatram kako bismo im trebali dati toliko željeni koridor i zaželjeti mirno more.
BiH ni u jednom pogledu nije Monako, ali želi li postati?
Kad pomislite na Monako pred očima vam se pojave sunce, more, luksuzne vile, skupi automobili, glamur, Formula 1 i još puno toga što izaziva naviranje sline na usta. Bosna i Hercegovina, pak, većinu asocira na rat, burek, ćevape te Muju i Hasu. Na prvi pogled ove dvije države nemaju baš ništa zajedničko, ali bi u budućnosti mogle imati - morski koridor. Kneževina Monako se prije 30-ak godina izborila za ono što službeno Sarajevo danas traži od nas. Razlika je u tome što su „kneževi" štošta dali zauzvrat, dok naši susjedi naivno i pomalo pokvareno misle da im koridor po Božjem pravu pripada. Budući je pravo mora u ovom slučaju ipak relevantnije, vrijeme je da im netko konačno objasni što znači imati koridor kroz tuđe vode. Kako bi dobila pravo na takvo što, kneževina Monako prepustila je Francuskoj kontrolu nad svojim teritorijalnim vodama, dopustila prisutnost francuske vojske na svom teritoriju i susjedima dala ulogu kreatora svoje vanjske politike. Pristaje li Sarajevo na ovakvu pogodbu?
Kad već žele koridor, sigurno će pristati na hrvatsku vojnu bazu 30-ak kilometara od Sarajeva
Mnogima će zahtjevi s bosansko-hercegovačke strane izgledati nekonstruktivni, možda čak pakosni i bezobrazni. No, politički predstavnici BiH kažu kako spor žele riješiti u demokratskom i europskom ozračju. Smatram kako treba poduprijeti takva nastojanja političkog Sarajeva, a kud ćete boljeg načina nego stvar riješiti onako kako su to učinile Francuska i Monako? Ne može europskije od toga. Takav sporazum između RH i BiH značio bi da će Hrvatska od dana potpisivanja sporazuma kreirati vanjsku politiku Bosne i Hercegovine i razmjestiti tisuću-dvije svojih vojnika na njenom teritoriju. Budući su Hrvati krajnje uviđavan narod, uvjeren sam kako naši politički predstavnici neće dopustiti da ovakav dogovor na bilo koji način ugrozi ionako delikatne odnose u regiji. Stoga ćemo oružane snage razmjestiti u većinski hrvatske općine kako, zbog ožiljaka prošlosti, ne bi predstavljale trn u oku domicilnim Srbima i Bošnjacima na teritoriju na kojem oni čine većinu. Ovakav aranžman službenom Sarajevu, toliko željnom mora, luka i koridora, ne bi trebao smetati.
Hrvatski entitet u BiH postaje vanjsko-politički prioritet RH
Ulaskom u euroatlantske integracije Hrvatska je ispunila jedan od svojih najvažnijih ciljeva i sad hrvatska trobojnica vijori među zastavama najrazvijenijih i vojno najnaprednijih zemalja svijeta. To nam je konačno otvorilo prostor da se od 1. srpnja 2013. jače zauzmemo za ravnopravnost Hrvata u Bosni i Hercegovini jer više nećemo biti u položaju u kojem nas se da lako ucjenjivati. Realno, BiH ni sad nema s čime ucijeniti Hrvatsku - točnije, ne bi imala da naše političke elite znaju riješiti makar jedan vanjsko-politički problem bez spuštanja gaća. No, neovisno o trenutnim trzavicama, Hrvatskoj treba iskreni prijatelj s druge strane granice jer BiH spada u našu interesnu zonu. Dovoljno je baciti oko na zemljovid i postaje jasno da su ove dvije države hrvatskog naroda upućene jedna na drugu. Istinskog partnera u susjednoj državi Hrvatska će si osigurati onda kad Hrvati u BiH budu istinski ravnopravni s druga dva naroda, nositelji trećine državne vlasti uz entitetski veto. Unatoč prijateljskim odnosima s ostalim narodima u regiji koje težimo izgraditi, ovakvu razinu povjerenja pri izgradnji svoje geopolitičke pozicije možemo imati samo u svoje sunarodnjake. Dotad ćemo se morati natezati s uvijek labilnim i osvetoljubivim Srbima te sve šizofrenijim Sarajevom koje ratne rane liječi konfrontacijom sa susjedima u vremenu mira. Teritorijalna autonomija kombinirana s institucionalnom ravnopravnošću Hrvata u BiH Republici Hrvatskoj osigurava dugotrajno dobre odnose sa zemljom s kojom nas veže najduža kopnena granica. To bi morao biti prioritet ako želimo sigurnu i stabilnu državu.
Dnevno.hr
Vezani članci
- Tomislav Zelenika: Što hoćete vi, dragi moji Hrvati?
- Zašto Stjepan Radić smeta guskama u (sarajevskoj) magli?!
- Uputstvo SIP-a o popuni Doma naroda PFBiH je neustavno i nezakonito
- Ivan Vukoja: Komšićev izbor je i nelegitiman i nelegalan
- Analiza Mirjane Kasapović: Bosanski unitarist i politička štetočina će postati grobar BiH
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara