RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Šprem za osnivanje Centra za euroatlanske integracije u Mostaru i poboljšanje položaja Hrvata

Napisano 04.04.2012. 19:46

Predsjednik Hrvatskoga sabora Boris Šprem primio je zamjenika predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Zlatka Lagumdžiju i s njim razgovarao o suradnji dviju država i pravima Hrvata u BiH, priopćeno je iz ureda predsjednika Sabora.

Predsjednik Sabora izrazio je podršku očuvanju stabilnosti, teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH kao i nastavku reformi u toj zemlji.

Želimo uspješan nastavak euroatlantskih integracija. U tom smislu Hrvatska pruža, te želi i dalje pružati podršku u prenošenju stečenih znanja i iskustava u pristupnom procesu, kazao je Šprem.

Ukazao je na važnost provedbe opsežne reforme izbornog zakonodavstva u BiH kojom bi se poboljšala prava Hrvata, ali je i naglasio interes Hrvatske da Hrvati svoj položaj u BiH afirmiraju kroz europske vrijednosti.

U tom smislu predlažem osnivanje Centra za euro-atlantske integracije u Mostaru koji bi se usredotočio na edukaciju i prijenos znanja i iskustava iz euroatlantskih procesa, informiranje građana o Europskoj uniji i NATO-u te na pitanja izgradnje državnih institucija, rekao je.

Hrvatska je strateški partner i neka vrsta lokomotive za Bosnu i Hercegovinu. Za nas je izuzetno važno da ste uspješno ostvarili sve uvjete za članstvo u Europskoj uniji, kazao je Lagumdžija, koji boravi u službenom posjetu Hrvatskoj, i dodao kako BiH ne želi da zbog ulaska Hrvatske u EU dođe do udaljavanja u bilateralnim odnosima.

Zato godinu pred nama trebamo dobro iskoristiti. Imamo puno otvorenih pitanja koja su dugo na dnevnom redu. Vrijeme je da se okrenemo suradnji koja će stvoriti pozitivnu energiju. Svjestan sam težine problema, ali optimist sam, zaključio je izrazivši uvjerenje kako na obje strane postoji volja da se riješe otvorena pitanja, kako stoji u priopćenju.

Zlatka Lagumdžiju, zamjenika predsjedatelja Vijeća ministara BiH i ministar vanjskih poslova, koji je u službenom posjetu Hrvatskoj. Lagumdžiju će primiti ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić

Na popisu Lagumdžijinih domaćina nema, međutim, premijera Zorana Milanovića, saznaje HRT. Naime, nedavno je za Milanovićeva posjeta BiH Lagumdžija izbjegao dolazak na radni ručak  jer mu je zamjerio da je njegov prvi službeni posjet previše nacionalno obojen. Uz Lagumdžiju na ručak nije došao ni tzv. premijer Federacije BiH Nermin Nikšić, također član SDP-a BiH.

Kada dođu u Zagreb, primit ću ih ako budem u Zagrebu. Ne dolazim kao mentor. BiH je imala previše mentora u posljednjih 20 godina i vrijeme je da stane na svoje noge. Došao sam razgovarati o otvorenim pitanjima u odnosima s BiH, komentirao je u Sarajevu Milanović njihov nedolazak.

Premijer je u Zagrebu, ali imao je važnijeg posla jer mu je ostavku podnio ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Zlatko Komadina. U  ime Vlade Lagumdžiju će primiti prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić.

Odnosi čelnika hrvatskog SDP-a i SDP-a BiH navodno su zahladnjeli zbog Milanovića susreta s čelnicima HDZ-a BiH i HDZ-a 1990. u Mostaru.

Član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović izjavio je jučer da je interes BiH očuvati i unaprijediti dobrosusjedske odnose s Hrvatskom. Dodao je da je to uvjet daljnjeg napretka BiH na putu u članstvo EU-a. Napomenuo je da isti cilj ima i Lagumdžijin posjet Hrvatskoj.(R. I. / Dnevnik.ba


Nema komentara

Anketa

Ustavi