Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 10011
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Na pomolu rješavanje pitanja krupnog otpada: Mostar postaje čišći grad

Sljedeće godine iz IPA fondova stiže 300.000 eura za rješavanje krupnog otpada.
U mostarskom hotelu Ero održan je radni sastanak na kojem se  raspravljalo o korištenju pretpristupnih, (IPA) Adriatic fondova o  zbrinjavanju krupnog otpada. Na sastanku su bili prisutni predstavnici  talijanskih regija Abruzzo i Marche, hrvatskih gradova Splita i  Dubrovnika, predstavnici glavnoga grada Albanije Tirane i domaćina  Mostara, odnosno Hercegovačko-neretvanske županije.
Dobra suradnja
Tenderi  za fondove IPA Adriatic objavljeni su početkom kolovoza u Veneciji.  Radi se o projektu, za koji se dugo lobiralo, u ukupnoj vrijednosti od  1.4 milijuna eura.
- Nadamo se da će uz dobru suradnju ovaj  zajednički projekt dobiti suglasnost Europske komisije i to bi bio velik  uspjeh kako za grad Mostar, tako i za širu regiju - kazao nam je Slađan  Topuzović, savjetnik za međunarodne odnose talijanske regije Abruzzo i  koordinator projekta. Konkretno, ukoliko projekt dobije odobrenje EK,  grad Mostar, koji je prepun ruševina i neadekvatno zbrinutog otpada,  dobio bi tehniku koja bi mu omogućila lakše i bolje zbrinjavanje otpada.
Aplikacije  za projekt traju do početka studenoga, nakon čega projekt ulazi u  završnu fazu elaboriranja od EK sa sjedištem u Aquilli (Abruzzo) koji bi  krajnju odluku trebao donijeti u ožujku 2012. godine. Prvi put se  događa da se Grad Mostar stavlja na čelo jednog projekta.
- Mi  smo s ovim projektom pokušali ići i prošle godine, međutim nismo naišli  na razumijevanje Direkcije za europske integracije iz Sarajeva, pa se  nadamo da će ove godine iskazati više razumijevanja - dodaje Topuzović.
Nositelj  projekta ispred Grada Mostara je Služba za gospodarstvo i  komunalno-inspekcijske poslove koja već dulje vremena radi na  prekograničnim projektima koje raspisuje EU.
- Ovaj projekt  naziva “Nula otpad” nudi rješavanje komunalnog otpada na području  Mostara. Projekt je vrlo važan jer rješava bitne stvari koje se tiču  komunale i boljeg stanja u gradu. Mi ćemo imati aktivnosti na  razdvajanju komunalnog otpada, o mogućnosti nabave vrećica za otpad koje  će se dijeliti građanstvu. Grad Mostar bi u okviru projekta trebao  izraditi pravilnik o načinu skupljanja, odvožnje i odlaganja otpada.  Pravilnikom bi detaljno bilo propisano kad i u koje se vrijeme može  bacati otpad, kad se odvozi i gdje se odlaže. Provedbom projekta neke bi  loše stvari koje danas viđamo po gradu prestale biti vidljive na  ulicama, odnosno grad bi postao čišći - kazala nam je dr. Ivana Marić,  šefica Službe za gospodarstvo.
Višestruka korist
Ukoliko  Europska komisija odobri sredstva, Gradu Mostaru bi od 1,4 milijuna  eura bilo odobreno oko 300.000 tisuća eura. U cijeloj priči bitno je da  je Mostar preuzeo liderstvo u ovom partnerstvu što je iznimka u BiH.  Sredstva bi bila operativna negdje sredinom naredne godine. Grad Mostar  je do sada imao implementiranih sličnih projekata. Jedan od njih je  projekt Stars čija je vrijednost bila 45.000 eura, a odnosio se na  povezivanje poduzeća iz regije Hercegovine s gradovima u Hrvatskoj i  Italiji. Ovaj projekt bio je od višestruke koristi za Grad Mostar jer je  njime otpočela uska suradnja s regijom Abruzzo koja se do danas  produbila što je dokazano i prošlog vikenda kad je prvi put u povijesti u  Mostar sletio zrakoplov iz Pescare. Regija Abruzzo također je bila i  nositelj aktivnosti talijanskog nastupa na mostarskom Sajmu gospodarstva  na kojem je Italija bila zemlja partner.
- Vezani članci- Postanite clan Dompes 1000: stotine donatora pomazu gradnju studentskog doma u Mostaru
- Nove zvijezde: Diplome za male astronome u Mostaru
- Protiv uplovljavanja ratnih brodova u Neumski zaljev
- Nacistički grafit 'Juden raus' i kukasti križ osvanuli u Mostaru
- Zbog Mostara i dalje svađa, a upitne plaće i proračun za 2014.
- Arhiva vezanih članaka
 



 
  
  
 




























































 
                    
                    


 Kontaktirajte nas
 Kontaktirajte nas
Nema komentara