RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Izabrali smo realnost, fenomen Komšić otišao u povijest

Napisano 13.10.2014. 19:27

Hrvati su napokon, nakon osam godina čekanja, u nedjelju izabrali svoga člana Predsjedništva. No, rezultati izbora, govore nam kako se u preferencijama birača malo toga promijenilo u odnosu na izbore od prije četiri godine.

Tako su Hrvati masovno glasovali za kandidata koji nije koketirao s Bošnjacima računajući na dio njihovih glasova. Bošnjaci su, pak, ponovno ukazali povjerenje SDA i Bakiru Izetbegoviću, čime se ova stranka, uz HDZ BiH, pokazala kao najstabilinija u BiH. Ali Bošnjaci ovoga puta nisu glasovali za kandidate za hrvatskoga člana Predsjedništva što je omogućilo Hrvatima da izaberu svoga predstavnika. Fenomen Komšić tako je otišao u povijest!

 

Hrvati za HNS, Raguž za Bošnjake

U Republici Srpskoj, pak, čini se kako će Željka Cvijanović ući u Predsjedništvo BiH i postati prva žena članica tog tijela. Njen stranački šef Milorad Dodik u tijesnoj utrci pobjeđuje kandidata oporbe za predsjednika RS-a Ognjena Tadića. No, Tadić, kao i Mladen Ivanić u brobi za poziciju člana Predsjedništva BiH, još može pomrsiti račune SNSD-u.

To govori kako Dodik i njegov SNSD više nisu neprikosnoveni politički lideri u Republici Srpskoj. Ujedinjena oporba je uspjela mobilizirati stanovnike RS-a da se izjasne ''za'' ili ''protiv'' vlasti koju personalizira Dodik.

Ipak, kad je riječ o formiranju državne vlasti, nema razlike između dužnosnika SNSD-a i onih koji ih pretendiraju zamijeniti. Za Ivanića, Tadića, Bosića, Čavića i ostale Republika Srpska je trajna kategorija, a BiH prolazna, jednako kao i za Dodika. Oni se ne razlikuju u stavovima prema državi BiH, nego samo na unutarnjem planu u RS-u.

Odnos građana RS-a prema dosadašnjoj entitetskoj vladajućoj garnituri pokazao se iznimno polariziranim i presudnu ulogu pri formiranju vlasti u ovom entitetu mogla bi imati Koalicija Domovina, iako su i vladajući SNSD i ujedinjena oporba već naglasili kako s njima ne žele imati posla. Koaliciju Domovina čine bošnjačke i nekoliko manjih hrvatskih stranaka.

Hrvati su, pak, dominantno glasovali za koaliciju Hrvatskog narodnog sabora koju predvodi HDZ BiH Dragana Čovića, novog hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Iz ove stranke su ustvrdili kako su u većinski hrvatskim područjima u BiH dobili prosječno 70 posto glasova. Zanimljivo, njihov predsjednički kandidat Dragan Čović dobio je manje glasova nego koalicija HNS-a.

Martin Raguž je, pak, otvoreno kazao kako je na ovim izborima računao i na glasove Bošnjaka. A to su potvrdili i iz njegovog stožera.

-Raguž će biti član Predsjedništva BiH koji će imati dvostruki legitimitet, rekao je glasnogovornik HDZ-a 1990 Pero Nikić u izbornoj noći, najavljujući značajan udio bošnjačkih glasova u ukupnom rezultatu Martina Raguža, koji je, pak, ''ponosan što drugi prepoznaju moju politiku''.

Čović je u izbornoj noći nagovijestio kako će buduća suradnja dva HDZ-a biti mučna, kazavši kako su u HNS-u ''spremni surađivati sa svima koji se slažu s našom vizijom BiH''. Ali je jasno kazao i kako je HDZ BiH nadmoćno porazila HDZ 1990 u većinski hrvatskim područjima.

To upućuje i na zaključak kako Čović neće pristati dijeliti kolač s Ragužem sukladno broju ukupno osvojenih glasova, nego će vjerojatno insistirati da HDZ 1990 u vlasti sudjeluje samo sukladno rezultatu ostvarenom na većinski hrvatskim područjima.

 

Izronila SDA

Kod Bošnjaka, pak, kao pobjednička stranka izronila je SDA. Bakir Izetbegović je ostao u Predsjedništvu BiH te je uvjerljivo potukao protukandidate Fahrudina Radončića i Emira Suljagića. Radončićev SBB i Komšićev DF se bore za poziciju druge najsnažnije bošnjačke stranke.

Radončić je već primijetio kako su te dvije stranke osvojile više glasova nego SDA i SDP zajedno te je to pokušao predstaviti kao znak da su Bošnjaci glasovali za promjene. Ipak, SDA će biti nemoguće zaobići u bilo kakvim postizbornim kalkulacijama jer Predsjedništvo BiH imenuje mandatara za sastav Vijeća ministara BiH.

Ta dužnost, sukladno načelu rotacije, pripada Bošnjacima te će Izetbegović vjerojatno insistirati da predsjedavajući Vijeća ministara bude kadar SDA.

Izborni poraz je doživio Zlatko Lagumdžija i njegov SDP. Projektom dekonstituiranja Hrvata koji je vodio preko notorne platforme u FBiH, Lagumdžija je potpuno izgubio doticaj s realnosti, što su birači naposljetku i kaznili. SDP ipak neće nestati sa scene. Štoviše, teorijski je moguće da ostanu u vlasti.

No, prava je vijest da je opskurni lik poput Sefera Halilovića osvojio više od 51.000 bošnjačkih glasova. Riječ je lideru velikobosanske stranke BPS i nekadašnjem  generalu Armije BiH, odgovornom  za zločine Armije BiH nad Hrvatima u Grabovici između  Mostara i Jablanice.

Osnaživanje politike koju zagovara Halilović jasno ukazuje i na tendencije radikalizacije dijela Bošnjaka, tj. onih koj se osjećaju i Bosancima. Podsjetimo kako su ljudi bliski BPS-u zapravo inicirali paljevinu zgrada u Tuzli, Zenici, Sarajevu, Mostaru i Bihaću u veljači ove godine.

Sa scene su pak nestali oni koji su sudjelovanjem u platformi SDP pristali biti smokvin list projekta dekonstituiranja Hrvata, poput Živka Budimira i Zvonka Jurišića. Hrvatski birači su ih kaznili jer su okrenuli leđa vlastitome narodu, a Bošnjaci ih nikad nisu ni prihvatili.

Jurica Gudelj/Dnevnik.ba


Nema komentara

Anketa

Ustavi