Upravo na dan kad se objavljuje prvostupanjska presuda šestorici Hrvata iz BiH u Haagu, 29. svibnja, na kioscima u hrvatskom dijelu BiH u prodaju je izašla knjiga, zapravo vrhunsko historiografsko djelo dr. sc. Ive Lučića pod nazivom „Uzroci rata: Bosna i Hercegovina od 1980. do 1992. godine".
Knjiga je baština koja nas nadahnjuje i obvezuje
Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru predstavljena je knjiga sveučilišnog profesora Ivice Šarca pod nazivom „Kultura selektivnoga sjećanja - Hrvati Hercegovine i Nezavisna Država Hrvatska“
U Vitezu predstavljena nova knjiga Ljubomira Pavlovića
Mons. Tomo Knežević javno progovorio o stradanju Hrvata zeničke kotline i središnje Bosne
(Anto Kovačević, Čovjek i njegova sjena, Kigen, Zagreb, 2012.)
Nebojša Lujanović, „Orgulje iz Waldsassena“, EPH, Zagreb 2012.
U suradnji s Hrvatskim memorijalno-dokumentacijskim centrom Domovinskog rata iz Zagreba, skupina bivših pripadnika brigade “Rama” krenula je u ralizaciju projekta pisanja i izdavanja serije knjiga koje se temelje na autentičnim dokumentima iz perioda 1990.-1995.
Na 770 stranica knjige Rat u Bosanskoj Posavini 1992. "situirani socijaldemokrat", kako se sam predstavio, Jerko Zovak daje svoje viđenje ove važne i kontroverzne epizode Domovinskog rata. Riječ je o zahtjevnoj temi i za iskusnog povjesničara i u njoj slučajni namjernik kao što je Zovak teško da ima što tražiti. Rat u Bosanskoj Posavini 1992. tipična je knjiga danas već prilično raširenog žanra teorije zavjere.
Basne s glavom i repom, nova knjiga Ive Zeke
"Vila bana zvala priko Vrana" naziv je knjige koja sadrži najsustavniji prikaz lokaliteta na kojima žive Hrvati u Bosni i Hercegovini do sada istražen i objavljen. Knjiga je produkt desetogodišnjeg rada oca Zvonka Martića, karmelićanina i etnologa, a svjetlo dana ugledala je odmah nakon Božića.
Autor knjige je Dinko Jonjić, 1938., odvjetnik, rodom iz sela Grubine kod Imotskog, čiji se odvjetnički ured već desetljećima nalazi u Imotskom. Kao i sve hrvatske sudbonosne priče iz poslijeratne Hrvatske i ova je protkana nedužnim idealističkim nadahnućem s konca 50tih godina XX. stoljeća.
Godine 2004., u izdanju Golden marketinga - Tehničke knjige, objavljeno je djelo uglednog američkog vojnog povjesničara dr. sc. Charlesa Reginalda Shradera naslovljeno Muslimansko-hrvatski građanski rat u srednjoj Bosni - Vojna povijest, 1992.-1994. na ukupno 288 stranica, a u prijevodu Zorana Bošnjaka.
Prva je to od tri studije u nizu "Odgojne ustanove hercegovačkih franjevaca" kojim se široj javnosti nastoji predstaviti veoma važnu odgojnu ustanovu novicijata